Wciąż w polskiej branży muzycznej bardzo często słychać wśród mniej znanych artystów, że ich muzyka obroni się sama. Pogląd ten jest także popularny u tych bardziej znanych. Problem z tym stwierdzeniem polega na tym, że nawet osoby je wygłaszające wydają się nie zdawać sobie sprawy, że podejmują działania promocyjne, które już same w sobie są zaprzeczeniem tej tezy. Dlaczego Twoja muzyka sama się nie obroni?

 

Natłok informacji

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule zbierzmy w jednym miejscu garść informacji na temat tego co dzieje się w samym tylko Internecie każdego dnia. Według danych z 10.10.2017 zamieszczonych na blogu Micro Focus co minutę:

 • pojawia się 840 nowych użytkowników serwisów społecznościowych
 • użytkownicy YouTube oglądają 4 146 600 filmów
 • na Instagramie pojawia się ponad 46 milionów zdjęć
 • na Facebooku udostępniamy 3 miliony postów, dodajemy 510 000 komentarzy i updatujemy prawie 300 000 statusów, klikamy “lubię to” ponad 4 miliony razy
 • wyszukiwarka Google przetwarza 3 607 080 zapytań
 • wysyłamy ponad 15 milionów wiadomości tekstowych

Dużo? Mówimy tylko o jednej minucie. Gdyby przeliczyć to na cały dzień, co także zrobił Micro Focus, okazuje się, że każdego dnia:

 • na YouTube pojawia się ponad 4 miliony godzin nowych treści
 • użytkownicy YT oglądają filmy przez ponad 5 miliardów godzin
 • na Instagramie pojawia się ponad 67 milionów nowych postów
 • na Facebooku aktywnych jest ponad 1,3 miliarda ludzi
 • wysyłamy ponad 4 miliardy wiadomości w Messengerze
 • klikamy “lubię to” ponad 5 miliardów razy
 • wysyłamy ponad 20 miliardów wiadomości tekstowych
 • Google przetwarza ponad 5 miliardów zapytań

Jeżeli to dla Ciebie mało, to na IFL znalazłem taką infografikę dotyczącą tego co dzieje się w Internecie w każdej minucie (w 2017 roku!):

 

Wiem, dużo tych cyferek. Dużo tych treści. I wśród nich każdy z nas musi się odnaleźć. Ty ze swoim singlem, ja z postem z bloga. Musimy się w jakiś sposób przebić nawet na “lokalnym podwórku”. Zanim pomyślisz o rynku ogólnokrajowym musisz skupić się na rozpoznawalności lokalnej.

 

Reklama, czyli…?

Skoro zebraliśmy dane, popatrzmy teraz na działania jakie podejmuje każdy muzyk lub wytwórnia muzyczna. Wysyłasz newsy? Publikujesz posty na Facebooku? Dodajesz zdjęcia na Instagramie? To wszystko to działania promocyjne – czyli ujmowane w niezwykle szerokim pojęciu działania reklamowe.

Podane wyżej informacje jasno dowodzą, że muzyka sama się dzisiaj nie obroni. Działania takie jak wysyłka newsów, dodawanie opisów i tagów do filmów (czyli działania poprawiające widoczność w wyszukiwarce), publikowanie postów z linkiem do YouTube czy zapowiadających premierę płyty/singla stały się dla nas codziennością, przez co wielu nie zdaje sobie sprawy, że wykonując tak proste i oczywiste dla nas aktywności de facto promujemy naszą muzykę.

Nie możesz powiedzieć “wydam płytę bez promocji”. Samo takie stwierdzenie puszczone na Facebooku to już działanie promocyjne. Musiałbyś nie mówić absolutnie nic, nie dodawać tagów do filmów na YT, nie informować subskrybentów kanału, nie zrobić absolutnie nic poza dodaniem samego filmu na YT – myślisz, że wtedy ktokolwiek zauważyłby, że coś się pojawiło? Zapewniam Cię, że nie.

Kiedy więc mówimy o reklamie w muzyce musimy mieć świadomość, że mówimy także o działaniach, które są dla nas stałym elementem życia, jak publikowanie snapa na Snapchacie. W kategorii działań reklamowych mieszczą się także płatne formy promocji w Internecie.

Ów płatne działania także obejmują dość szeroki zakres – bo mówimy tu nie tylko o reklamach na Facebooku czy Instagramie lub YouTube, lecz także o sponsorowanych postach w serwisach muzycznych, recenzjach oraz wywiadach.

 

Efekt kuli śnieżnej

Rozpoczynając promocję płyty, teledysku czy po prostu naszej osoby liczymy na to, że podana przez nas informacja się rozniesie i zostanie podana dalej przez naszych odbiorców. Działania reklamowe mają pomóc w wygenerowaniu właśnie takiego efektu kuli śnieżnej – czyli sytuacji, w które ludzie sami z siebie podają naszą treść dalej lub ją odsłuchują i polecają.

Przykładem takich działań o dużej skali w roku 2017 był utwór “Despacito!”, którego promocja przewidywała szeroko zakrojoną promocję w stacjach radiowych, TV i mediach społecznościowych. Gdy kula śnieżna została wygenerowana, ludzie wynieśli utwór na numer 1 światowych list przebojów i YouTube.

Z innej branży – kojarzycie spinnery? Ktoś wydał naprawdę ogromne pieniądze na wygenerowanie ogólnoświatowego trendu, na którym później zarabiał. To nie było oddolne działanie, chociaż dla wielu mogło tak wyglądać. W gruncie rzeczy był to majstersztyk PRu i content marketingu, który miał wygenerować efekt kuli śnieżnej.

Opisywaną przeze mnie sytuację wywołujemy poprzez budowę zasięgu informacji o naszej treści, staramy się o powtarzalność komunikatu, w końcu budując rozpoznawalność i zaangażowanie, co zmienia się właśnie w coraz większą kulę przenoszącą naszą informację przez innych użytkowników.

Musisz jednak pamiętać, że wraz z nakręcaniem się ów kuli pozbawiasz się coraz większej kontroli nad tym jak rozprzestrzenia się Twoja informacja i jak jest przedstawiania. W większości przypadków rzecz jasna nie powoduje to znaczących zagrożeń dla Twojej muzyki, osoby i kariery, jednakże w dobie fake-newsów istnieje ryzyko przekształcenia Twojego komunikatu w coś, co może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. To już kwestia monitoringu Internetu i odpowiednich reakcji – jednak raz, że to temat na osobny wpis, a dwa, że takie sytuacje pojawiają się raczej w przypadku absolutnie topowych polskich i zagranicznych artystów.

 

Gdy jesteś na szczycie

No właśnie – gdy jesteś na topie korzystasz ze swojej rozpoznawalności, społeczności słuchaczy i ich zaangażowania. To bez wątpienia sprawia, że łatwiej jest Ci promować swoje nowe single oraz płytę. Nie oznacza to jednak, że płatne formy promocji w Internecie są dla Ciebie zbędne.

Im większą posiadasz popularność, tym lepsze wyniki osiągasz – to “oczywista oczywistość”. Polscy majorsi nie pozostawiają jednak niczego przypadkowi i “pchają” swoich artystów do radiostacji oraz programów śniadaniowych oraz portali horyzontalnych. Dlaczego?

Bo mają świadomość, że nieważne jak dużą sławę posiadasz musisz się przebić przez natłok informacji podany na początku tekstu. Muzykom bardzo popularnym w Internecie jest w tej kwestii nieco łatwiej osiągać to bez wsparcia płatnego – w ich przypadku natomiast mogą pomóc AdWordsy oraz reklamy w serwisie Facebook, a co za tym idzie także na Instagramie i w Messengerze.

Skoro już doszedłem do reklam w mediach społecznościowych to z racji tematyki tego bloga i faktu, że są czymś na czym znam się bardzo dobrze, poświęcę im trochę miejsca.

Gdy jesteś na szczycie swojej kariery, Facebook Ads oraz Instagram Ads są elementami pozwalającymi Ci stymulować sprzedaż swoich singli i płyt. Zwykle nie musisz poprzez nie dbać o zasięgi swoich postów czy budować swojej społeczności. Powinny służyć Ci jako środek informujący słuchaczy o możliwości zakupu płyty lub przypominać im, że to odpowiedni moment na opłacenie zamówienia. W przypadku znanych muzyków reklama w mediach społecznościowych pełni raczej funkcje stricte sprzedażowe.

 

Gdy dopiero zdobywasz swój szczyt

Oczywiste jest, że muzykom rozwijającym swoją karierę działania promocyjne są potrzebne w bardzo dużym stopniu. W ich przypadku zarówno bezpłatne jak i płatne działania reklamowe mają na celu budowę rozpoznawalności, społeczności – kariery.

Jasne jest także, że w ich przypadku raczej nie możemy zakładać dużych budżetów promocyjnych, a co za tym idzie szerokiego wsparcia płatnych form reklamowych. Z racji mniejszego budżetu koncentrować się oni będą na działaniach, które z ich perspektywy przynoszą największe korzyści – budowę społeczności w social media, wysyłkę newsów i… nadzieję, że “tym razem wypali”.

Muzyka tych artystów oraz ich kariera nie obronią się same, jeżeli nie będą oni w stanie promować swojej muzyki zgodnie z jakimś planem. Promocja prowadzona “po omacku” w większości przypadków nie przynosi efektów.

Płatne działania promocyjne zwykle nie wchodzą po prostu w grę. Jeżeli już jakieś się pojawiają, to prędzej w formie sponsorowanego posta na Facebooku z linkiem do YouTube niż sponsorowanego wywiadu lub bannerów reklamowych.

Chcąc skorzystać z reklam na Facebooku lub Instagramie w przypadku mniej znanych muzyków powinniśmy skupić się na konkretnych celach, jakie im przypiszemy.  Wydaje się być jasne, że w ich przypadku zamiast sprzedaży skupiać się będziemy raczej na rozbudowie społeczności czy budowie zaangażowania.

 

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule była dla Ciebie zapewne jasna już po pierwszym akapicie. Nie żyjemy w świecie, w którym muzyka broni się sama, a zwykkli ludzie nie stali się gwiazdami, bo ktoś ich znalazł. Czasem jest to oczywiście efekt szczęścia – dobrego tagu czy tytułu na YT, w większości przypadku to jednak dzięki gorszym lub lepszym – ale jednak – działaniom promocyjnym powstają nowe gwiazdy.