Na pewno zauważyłeś, że na Facebooku pojawia się coraz więcej filmów. Cały świat stawia na video – zapewne i ty chciałbyś używać video na Facebooku, by móc szybciej i lepiej rozbudować swoją muzyczną karierę w tym serwisie. Jeśli tak, to dobrze trafiłeś – oto 19 pomysłów na to jak używać video na Facebooku, by móc promować siebie, swoją płytę oraz swoje single.

Wychodzimy z założenia, że wystarczy wziąć telefon w rękę i po prostu coś nagrać, by zyskać popularność. Co jednak stanie się kiedy poszukamy pomysłów na video na Facebooku i podejdziemy do tego trochę bardziej profesjonalnie? Przygotowałem dla Was aż 19 pomysłów na to co możecie pokazać jako muzycy poprzez publikację wcześniej przygotowanych filmów, co może też służyć za bardzo dobrą alternatywę dla relacji na żywo. Nie muszę chyba dodawać, że publikacja video na Facebooku stanowi fantastyczne uzupełnienie relacji na żywo?

Swoje pomysły, poparte doświadczeniem, podzieliłem na trzy kategorie – promocję własnej osoby, promocję płyty oraz promocję teledysku.

 

Promocja artysty

 

W pierwszym punkcie tego wpisu przyjrzymy się temu co możemy publikować w ramach video na Facebooku, by promować swoją osobę.

Q&Akto powiedział, że Q&A można prowadzić tylko jako relacje na żywo? Zebranie pytań i nagranie odpowiedzi umożliwia przedstawienie filmu w zupełnie innej stylistyce niż telefon i mieszkanie. Wykorzystaj plan teledysku, kamer, mikrofony i scenografię oraz oświetlenie, nagraj naprawdę fajny i dobrze wyglądający film ze świetnym dźwiękiem. To też jest dobra jakościowo treść – i na pewno będzie chętnie oglądana.

Plan teledyskuna planie teledysku skupiasz się na klipie, tak jak ekipa go realizująca. W przerwach możesz nagrać film lub kilka jego części, zmontować je w całość i opublikować film przedstawiający CIebie i to co masz do powiedzenia w sposób dużo lepszy niż krótka zapowiedź teledysku.

Praca w studiu to kolejna sytuacja, w której stawia się raczej na relacje live, gdy można też nagrać dobry film przedstawiające to jak pracujesz w studiu, co myślisz o utworach itd. Pokaż w nim siebie i swój proces twórczy – a następnie opublikuj film w odpowiednim momencie. Oczywiście od Ciebie zależy czy wykorzystasz go do promocji swojej osoby czy też do promocji płyty lub singla.

Hobby jeździsz na nartach? Grasz w szachy? Lubisz gotować? Każde hobby to okazja do nagrania filmów pokazujących Twoją “niemuzyczną” twarz. Przedstaw siebie ludziom z innej strony, a zyskasz zainteresowanie swoich odbiorców. Nie powinieneś ograniczać się tylko do muzyki, gdyż swoich słuchaczy interesujesz też jako człowiek, a nie tylko artysta.

Trasa koncertowa i znów domena relacji na żywo, które często pozostawiają wiele do życzenia w kwestii jakości obrazu, jak i dźwięku. Nagranie filmu, zmontowanie go i pokolorowanie umożliwia przedstawienie koncertu w dużo lepszym świetle.

 

Video na Facebooku i promocja płyty

 

Kolejna kategoria dotyczy tego jak możemy wykorzystać video na Facebooku do promocji swojej płyty.

Odliczanie krótkie filmy z grafikami odliczającymi dni do… no właśnie, pomysłów jest wiele. Start przedsprzedaży? Premiera płyty? Premiera kolejnego singla? Ujawnienie okładki? To zależy od Ciebie. Odliczanie jest świetnym sposobem na zyskanie uwagi odbiorców i przypomnienie im o ważnej dla Ciebie sprawie związanej z płytą.

Zapowiedzi płyty jeżeli masz pomysł na to jak komunikować swoją płytę (np. jako lek na zły nastrój) to może warto zainscenizować parę scenek i nagrać je jako zapowiedzi płyty? Możesz też poprosić gości, osoby pracujące z Tobą nad płytą czy znajomych o to, by powiedzieli coś o Twojej płycie, zapowiedzieli ją itd. Dzięki temu zyskasz na wiarygodności i pokażesz, że inni ludzie razem z Tobą starają się przekonać innych do zakupu krążka.

Ujawnianie gości sam zwykle ujawniam gości poprzez animacje, ale nic nie stoi na przeszkodzi, by był to film ze studia, na którym swoją obecność na płycie zapowie gość. To w jaki sposób go ujawnisz zależy do tego co preferujesz. Pojedyncze odkrywanie kart związanych z gośćmi ma pozytywny wpływ na utrzymanie uwagi Twoich słuchaczy i pozwala dłużej publikować treści promocyjne.

Ujawnianie tracklisty podobnie jak z gośćmi – tracklistę również można ujawniać stopniowo, z tą różnicą, że powinieneś to robić raczej przed startem preorderu niż po. Sam do tego celu wykorzystuję animacje z grafikami dotyczącymi okładki płyty. Nie może trwać zbyt długo i koniecznie powinno przyciągać uwagę oraz zainteresowanie.

Teasery teaser to nic innego jak mówienie ludziom “niebawem coś się wydarzy, ale nie powiem co” – i video na Facebooku jest do tego idealnym rozwiązaniem. Dobrze wykorzystanie z jednej strony przyciąga ciekawość, z drugiej spowoduje, że ludzie będą się zastanawiać co konkretnego przygotowałeś.

Informacje sprzedażowe – informacje i przypomnienia o preorderze, informacje o pakiecie, dodatkach, przypomnienia o singlach, przekierowywanie na stron sklepu. Przygotowane wcześniej filmy sprawiają, że jesteś w stanie w dowolnym momencie opublikować informację, która może wpłynąć na sprzedaż. Rzecz jasna nie może ich być zbyt dużo, ale mogą to być wartościowe “zaślepki” gdyby coś się wydarzyło nie po Twojej myśli lub dodatkowy element content marketingu w czasie promocji płyty.

Unboxing – popularne w sieci rozpakowywanie płyt, tylko w wykonaniu artysty. Krótki opis pakietu preorderowego wraz z Twoim komentarzem to na pewno coś, co ucieszy część Twoich fanów. Nie będzie to oczywiście hit wyświetleniowy, ale na pewno może skłonić parę osób do zakupu płyty w ostatnich dniach preorderu lub po premierze.

Wysyłka płyt – o ile z samego podpisywania płyt lepiej jest przeprowadzać relacje na żywo, o tyle dobrze zmontowane filmy z pakowania oraz wysyłki zamówionych przed premierą krążków mogą dla ludzi stanowić bardzo fajne przypomnienie o płycie i m.in. skłonić do zakupu tych, którzy jeszcze go nie dokonali.

 

6 pomysłów na video na Facebooku promujące teledysk

 

Oczywiście często jest tak, że promocja płyty i singli się zazębia i o obu sprawach informujemy w jednym filmie. Jednakże podział tego może pozwolić nam na jaśniejszą, konkretniejszą komunikację z fanami oraz wzbogacenie treści promocyjnych.

Teasery – podobnie jak przy płycie stanowią one niepełną zapowiedź. W czasie promocji można jasno mówić o singlach, natomiast tytuł utworu, rodzaj singla (acapella/video/audio/live etc) są dobrą okazją do budowy tajemnicy i angażowania nią odbiorców.

Trailery – to już rzecz jasne konkretne zapowiedzi wraz z datą premiery. Mogą zachęcać, utrzymywać uwagę, przypominać o singlach.

Komentarze – format, który do tej pory testowałem i prawdopodobnie wprowadzę przy promocjach kolejnych płyt jako stały element. Otóż w ramach treści przypominających o klipach możesz wybrać kilka komentarzy i zamieścić je w video na Facebooku. Taka treść po pierwsze przypomina o klipie, po drugie docenia komentujących, po trzecie zachęca do skomentowania teledysku w serwisie YouTube co nie pozostaje bez wpływu na algorytm i polecanie treści.

Przypomnienia – po premierze teledysku możesz użyć ujęć z klipu do publikowania filmów z przypomnieniem o teledysku. Prosta rzecz, która może skłonic do kolejnych wyświetleń.

Plan teledysku – making of teledysku to kolejny z pomysłów na video na Facebooku, który może przypominać o singlu po jego premierze. Może też w ramach trailerów lub teaserów (zależnie od montażu) budzić zainteresowanie przed publikacją teledysku.

Odliczanie format omówiony już przy płycie zastosować można także w odniesieniu do singli. Radzę stosować raczej na krótko przed premierą niż torturować nim fanów przez miesiąc. Bez wątpienia w zalewie różnego typu informacji będzie w stanie pomóc nam stale informować ludzi o nadchodzącej premierze.


I… to już koniec. Jeżeli masz jakieś inne pomysły lub chciałbyś przedyskutować powyższe, napisz do mnie albo dołącz do grupy na Facebooku.