Facebook zmienia się w mgnieniu oka. Coś, co działało rok temu, dzisiaj może przynosić zupełnie odwrotne do zamierzonych efekty. Każdy jednak chciałby publikować posty, które są popularne, komentowane i udostępnianie, a co za tym idzie – takie, które uzyskują duży zasięg. W takim razie jaką treść publikować na Facebooku, by rozbudować naszą muzyczną popularność?

 

Muzyka to nie wszystko

 

Wiem, że jako muzyk chciałbyś ludziom pokazać przede wszystkim to czym głównie się zajmujesz. Wiem, że poprzez Facebooka chciałbyś zbudować popularność na YouTube. To jednak nie działa tak, że powinieneś publikować tylko linki do swoich teledysków czy utworów na innych serwisach. Ludzie oczekują od Ciebie na fejsie czegoś zupełnie innego.

Tak, informacja o nowym singlu jest bardzo pożądana przez Twoich odbiorców. Jednak poza tym chcieliby także zobaczyć kim jesteś, co robisz, co myślisz i tak dalej. Chcieliby otrzymywać coś, co jest im potrzebne – ciągłe publikowanie singli każdemu może się znudzić.

Dlatego też publikuj różnego typu zdjęcia i filmy – np zapowiedzi koncertów, filmy lub zdjęcia ze studia, z trasy koncertowej, domu i tak dalej. Pokaż im kim jesteś, jakie masz hobby. Dostarcz im wartości z obserwowania Twojego profilu.Muzyka jest tylko elementem treści, którymi możesz zaciekawić swoich słuchaczy.

Nie wiesz czego mogą chcieć? Możesz spróbować publikować filmy np. ze sprzątania mieszkania zalanego przez pralkę (autentyk, świetnie przyjęty film), naprawy samochodu w trasie na koncert (również autentyk) czy też wybrać najprostsze rozwiązanie – relację na żywo z sesją pytań od fanów i Twoich odpowiedzi.

Każdy moment przynosi okazję do zdjęcia lub filmu – od Ciebie zależy decyzja czy ją wykorzystasz.

 

Nie wyrzucaj słuchacza

 

Każdy serwis (YouTube, Facebook, Instagram) dba o to, by użytkownik spędzał w nim jak najwięcej czasu. To daje możliwość wyświetlenia większej liczby reklam, a więc przekłada się na wartość każdego użytkownika. W związku z tym nic dziwnego, że np. Facebook stara się ograniczać widoczność postów przerzucających odbiorców do stron zewnętrznych – sklepów, newsów czy YouTube.

Prowadząc swój fanpage powinieneś publikować jak najwięcej treści, które odbiorcy mogą “skonsumować” pozostając na Facebooku. Mówiąc prościej – publikuj zdjęcia, filmy i relacje live oraz statusy tekstowe. Angażuj nimi ludzi, zadbaj by było ich wystarczająco dużo – minimum 5 tygodniowo. Kiedy przyjdzie pora publikacji singla i linkowania do YouTube algorytm Facebooka nie uzna Cię za źródło ruchu dla stron zewnętrznych, lecz za wartościową dla serwisu stronę, która raz/dwa razy “wyrzuciła” ludzi poza serwis.

To dużo lepsze rozwiązanie niż bazowanie na samych linkach. Profile prywatne oraz fanpage często linkujące poza serwis uznawane są przez algorytm jako mniej wartościowe, w związku z czym i zasięg postów, które publikują jest gorszy.

 

Główna broń muzyka na Facebooku

 

Wspomniałem już o relacjach na żywo, jednakże dopiero teraz przyszedł czas by naprawdę poruszyć ich temat. Sam Facebook zapowiadając kolejne zmiany w algorytmie sugeruje publikację treści, które są mocno komentowane – wskazując jednocześnie, że właśnie relacje na żywo są rodzajem treści, który angażuje ludzi najmocniej.

Dlatego też relacje live są Twoją główną bronią w “walce” z algorytmem Facebooka.

Używaj ich często, ale z rozwagą. Relacje nic nie wnoszące nie będą interesować Twoich odbiorców. Jakie relacje w takim razie są pożądane przez Twoich słuchaczy? Poza już wymienionymi sesjami pytań i odpowiedzi możesz pokazać plan teledysku, prace w studiu i przy okazji ujawnić jakiś fragment utworu jako teaser płyty lub singla. Możesz też przesłuchiwać to, co podeślą Ci Twoi fani. Możliwości jest dużo.

Jak często powinieneś publikować relacje na żywo? Jeżeli jesteś muzykiem, to wystarczą dwie na tydzień.

Pozostałe dni nie powinny jednak być “puste”. Wypełnij je zdjęciami i filmami. Linki publikuj “od święta” – przy okazji premier lub w ramach przypomnienia – nie więcej niż 2/3 tygodniowo. W dniu, w których wrzucasz link powinieneś jednak także dodać inny post, dla utrzymania zasięgów postów i zaangażowania fanów.

 

Zaangażowanie

 

Zapewne zadając pytanie „Jaką treść publikować na Facebooku?” chciałbyś otrzymać odpowiedź pozwalającą Ci zwiększyć zasięg oraz zaangażowanie Twoich odbiorców. Z jednej strony powinieneś w takim razie skupić się na postach angażujących ludzi – i niekoniecznie muszą to być memy. Patrząc na rekomendacje Facebooka ranking najbardziej angażujących rodzajów postów przedstawia się tak:

Jak widać, relacje live i filmy to zdecydowanie coś, na czym powinieneś się skupić.

Jest jednak druga strona medalu – czynniki, które wpływają na zasięg naszych postów. To temat, który omówiłem w osobnym wpisie, do którego możesz się przenieść klikając link poniżej.

 

PRZEJDŹ DO KOLEJNEJ CZĘŚCI

—>>>JAK ZWIĘKSZYĆ ZASIĘG SWOICH POSTÓW?<<<—