Każdy kto posiada swój fanpage na Facebooku minimum raz zdenerwował się na zasięg któregoś ze swoich postów. Można wstawiać memy albo proste video – i nadal nie znaleźć dobrego sposobu, by poprawić nasze wyniki. Dzieje się tak ponieważ zasięg zależy od wielu czynników. Czy istnieje jakieś proste rozwiązanie? Jak zwiększyć zasięg postów na Facebooku?

Typ posta na Facebooku

 

Myśląc o zasięgu swoich postów przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę rodzaj posta jaki chcesz opublikować na Facebooku. Dlaczego?

Z jednej strony Facebook faworyzuje niektóre rodzaje postów, chcąc stale angażować swoich użytkowników i trzymać ich jak najdłużej w swoim serwisie. Z drugiej strony zmieniają się zachowania użytkowników, którzy wolą np. oglądać filmy niż patrzeć na samo zdjęcie. Do tego wszystkiego dochodzi algorytm Facebooka, który pokazuje użytkownikom treści z największą szansą na ich zaangażowanie – tym samym łączy on interes Facebooka i zachowanie użytkownika.

Myślę, że dziś dla nikogo na Facebooku nie jest tajemnicą, że największe zasięgi generują posty z filmami oraz relacje na żywo. To one najdłużej utrzymują uwagę odbiorców i najmocniej ich angażują. Nieco mniej zaangażowania generują zdjęcia, które stały się raczej domeną Instagrama, z kolei na Facebooku w przypadku muzyków są już tylko dodatkiem. Nadal są istotne, jednakże tylko część z nich (humorystyczne, niezwykłe lub z innymi artystami) przyciąga duże zainteresowanie odbiorców.

Posty tekstowe w większości przypadków zniknęły już z horyzontu, chociaż bywają używane przez muzyków do zadawania prostych pytań – musisz jednak pamiętać, że najłatwiej je pominąć, chyba, że opublikujesz je wraz z kolorowym tłem (co, jeśli się nie mylę, w chwili pisania tego tekstu dostępne jest tylko dla profili prywatnych).

Co z linkami? Kwestia postów z linkiem do strony zewnętrznej jest nieco bardziej złożona.  Jak już wspomniałem Facebookowi (jak każdemu innemu serwisowi) zależy na zatrzymaniu użytkownika w serwisie. W związku z tym przekierowanie użytkownika poza Facebooka nie jest na rękę samemu serwisowi i posty zawierające linki mogą generować mniejsze zasięgi. Dotyczy to zwłaszcza fanpage’y i profili prywatnych, które generują dużą liczbę linków “na zewnątrz”. Jeżeli opieramy swój profil na odsyłaniu odbiorców poza Facebooka, zaobserwujemy stopniowy spadek zasięgu naszych postów. Linki nie powinny stanowić większości postów jakie pojawiają się na naszym fanpage’u. Jeżeli jakąś informację możemy przedstawić za pomocą zdjęcia lub animacji, a najlepiej relacji live – zróbmy to właśnie w ten sposób.

Podsumowując – jednym ze sposobów zwiększenia zasięgu naszych postów jest odpowiedni dobór rodzaju posta jaki chcemy opublikować.

Rodzaj treści

 

Poza typem publikowanych postów powinniśmy także wziąć pod uwagę to jaki rodzaj samej treści publikujemy. Naturalnie jako muzycy skupiać się będziemy na treściach muzycznych, ale nie możemy też zapominać o innej niż muzyczna tematyce publikowanych przez nas informacji.

I tak możemy tematykę możemy podzielić na kilka kategorii:

Muzyka – treść dotycząca płyt, singli oraz prac nad nimi, działania promocyjne. W tej kategorii mieścimy zarówno trailery teledysków, linki do YT, zdjęcia ze studia lub trasy koncertowej czy relacje live z planów teledysków albo koncertów.

Hobby – treść dotycząca tego, co lubimy robić w czasie wolnym od muzyki. Jazda na nartach, gotowanie, imprezy, tworzenie rzeźb, siłownia, malarstwo. To buduje nasz wizerunek osobisty jako osoby, nie muzyka. Pokazuje nas z innej niż muzyczna strony. Oczywiście jeżeli jesteśmy np. raperami, ale naszym hobby jest komponowanie muzyki to możemy to także wliczyć w tę kategorię – chociaż jest to hobby powiązane z muzyką, to pokazuje nas z innej perspektywy niż ta, która przyniosła nam największą popularność.

Życie codzienne – treść przedstawiająca to, co robimy na co dzień. Czyli niespodziewane spotkania, wypady na miasto, żarty, życie rodzinne, śmieszne lub niezwykłe sytuacje, odwiedziny np. muzeum i tak dalej. Dzięki temu pokazujemy ludziom, że jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy nie skupiają się tylko na muzyce.

Podsumowując ten punkt wpisu – drugim ważnym czynnikiem pozwalającym nam zwiększyć zasięg naszych postów na Facebooku jest wybór rodzaju informacji jaką zamierzamy zamieścić na naszym fanpage’u.

Budowa posta na Facebooku

 

Czy to jak długość tekstu albo to co przedstawia grafika ma jakiś wpływ na zasięg postów na Facebooku? Oczywiście, że tak.

Ciemne zdjęcie, zdjęcie lub film niskiej jakości, kiepski dźwięk, odstraszająca grafika, wieczne publikowanie selfie – to wszystko sprawia, że ludzie mniej chętnie angażują się w nasze posty, poświęcają im mniej uwagi. Efekt? Algorytm zaczyna odczytywać nasze posty jako mniej interesujące i stopniowo zmniejsza zasięg kolejnych publikowanych przez nas treści.

Dlatego też powinniśmy wziąć pod uwagę jakość tego, co publikujemy. Sprawdzać, czy na pewno pokazaliśmy to co chcieliśmy przekazać w najlepszy według nas możliwy sposób. Poprawiać zdjęcia w programach graficznych (np. Lightroom), sprawdzać nagranie dźwięku i światło w sytuacji, którą chcemy uwiecznić.

Wpływ ma nawet to jaką mamy minę (my lub osoba, którą fotografujemy). Ludzie wolą pozytywny przekaz, ale zainteresują się także negatywnym, jeżeli ten jest autentyczny i niesie za sobą jakąś wartość inną niż złość i agresję. Skoro przy minie jesteśmy – zwracajmy również uwagę na to jak wyglądamy na zdjęciach – czy patrzymy w obiektyw, czy wyglądamy na zainteresowanych itd. Nie zrozum mnie źle – nie masz udawać wiecznego optymisty-fanatyka chcącego porozmawiać z każdym fanem. Masz wyglądać autentycznie – czyli masz dopasować swój obraz do tego co chcesz przekazać zdjęciem lub filmem. To Ty decydujesz o treści informacji – przekaż ją w sposób naturalny dla Ciebie. Nikt przecież nie będzie np. informował o dziecku poprzez zdjęcie smutnego człowieka przy trumnie.

Żyjemy w epoce coraz większej konsumpcji treści video – w związku z czym w samej treści posta nie musisz zawierać zbyt dużo tekstu, o ile w filmie/relacji live krótko i konkretnie poinformowałeś odbiorców o tym, co chciałeś przekazać. Jeżeli natomiast dodajesz posta do zdjęcia – staraj się opisywać w poście to, co nie wynika ze zdjęcia lub odwrotnie – jeżeli zdjęcie przedstawia fragment informacji lub nie mówi jasno o co chodzi poświęć chwilę i rozpisz się w jego opisie.

Tym samym mamy już trzeci czynnik wpływający na zasięg postów na Facebooku – budowa posta, który publikujesz na swoim fanpage’u.

 

Czas publikacji

 

Czwarta i ostatnia w tym wpisie kwestia to czas publikacji postów na Facebooku.

Dzień, pora dnia i godzina mają bardzo duży wpływ na sam zasięg, ale także na zaangażowanie wobec posta. Tak samo sytuacje, które dzieją się poza samym Facebookiem – mecz reprezentacji,wybory, narodowa katastrofa. To wszystko wpływa na to jak rozchodzą się Twoje posty danego dnia. Dlatego pamiętaj:

 

Uniwersalna godzina publikacji postów NIE ISTNIEJE.

 

Nie daj sobie wmówić, że najlepiej jest publikować między 17, a 20 w dni robocze i między 13 a 18 w dni wolne. To ściema. Każdy profil posiada inną społeczność, która aktywna jest w innym od reszty czasie. Tak, wieczorami więcej osób jest na Facebooku, ale to nie oznacza, że są oni tam po to, by czytać Twoje posty. Może to wynikać z uwarunkowań geograficznych, wydarzeń ogólnokrajowych, specyfiki życia codziennego danej grupy społecznej i tak dalej.

To kiedy publikować? Podpowiedź znajdziesz na pewno w Facebook Analytics – nowym narzędziu, które znajdziesz w swoim Business Managerze na Facebooku. Jeżeli nie masz do niego dostępu, pozostaje Ci analityka oraz wejście w buty swoich odbiorców i testowanie optymalnej godziny dla każdego dnia.

Podsumowując całość wpisu – jeżeli chcesz zwiększyć zasięg swoich postów musisz brać pod uwagę typ publikowanego posta, tematykę informacji jaką przekazujesz, budowę informacji i posta oraz czas publikacji. Starając lepiej dostosować się do tych czynników sprawisz, że stopniowo zasięg Twoich postów zacznie rosnąć. Musisz też uzbroić się w cierpliwość, gdyż jest to praca wymagająca czasu i efekty przynosi raczej później, niż prędzej.