Świadomość na temat możliwości użycia Facebook Ads wśród osób zajmujących się marketingiem w social media na różnym poziomie wiedzy stale rośnie. Google aż pęka w szwach od różnego typu szkoleń. Dziwna jest więc sytuacja w branży muzycznej, w której wiedza na temat tego czy i kiedy używać reklam na Facebooku wciąż jest mała. Dlatego też wpis ten poświęcam właśnie sytuacjom, w których warto oraz nie warto używać reklam na Facebooku.

 

Rola Facebook Ads w branży muzycznej

 

Reklamy na Facebooku w przypadku promocji artystów, ich płyt oraz muzyki najczęściej pełnią rolę sprzedażową – a przynajmniej do tego sprowadza się świadomość osóļ z tej branży. Uważam takie podejście za trochę niesprawiedliwe, bo – o ile jest to jedna z ich najważniejszych funkcji – Facebook Ads są w stanie pomóc muzykom także w budowie społeczności, zaangażowania czy rozpoznawalności.

Fb Ads są zwykle ignorowane – kiedy dochodzi do ich użycia to raczej na zasadzie kliknięcia przycisku “promuj post”/”promuj stronę” niż jasnego określenia celu i kontroli kampanii poprzez prostego w obsłudze Ads Managera.

Z jednej strony powiązane jest to z brakiem wiedzy, z drugiej – z oporami przed wydawaniem pieniędzy i brakiem pewności zwrotu inwestycji. Nie jest to rzecz jasne dziwne – gdyż najczęstsza sytuacja tzn. promowanie postów z linkiem do YouTube nigdy nie przełoży się na wyświetlenia teledysków (o tym szerzej w dalszej części).

Tak więc obecna rola Facebook Ads w muzyce sprowadza się raczej do “przykrego” użycia pod wpływem wszechobecnych przycisków na fanpage’u niż zaplanowanych i kontrolowanych działań. To niezbyt dobra sytuacja, gdyż odpowiednie użycie reklam na Facebooku może zapewnić muzykowi naprawdę dobre efekty i duży zwrot zainwestowanych pieniędzy.

 

Kiedy nie używać Facebook Ads?

Reklamy na Facebooku posiadają swój regulamin, który wyklucza rzecz jasna m.in przemoc, nagość, narkotyki, broń itd. Zasady jednak określają to czego nie możemy robić, natomiast to jak nie powinniśmy to wiedza płynąca z praktyki. W związku z tym przybliżę Ci cztery przykładowe sytuacje, w których użycie Facebook Ads skazane jest na porażkę:

Reklama postu z linkiem do YouTube – to, że FB nie lubie się z YouTubem to sprawia raczej dla wszystkich jasna. Zapewne także zaobserwowałeś, że posty odnoszące do klipu na YT, które sam publikujesz potrafią mieć bardzo słabe zasięgi. To jeden z przejawów walki tych dwóch wielkich serwisów. Innym efektem jest mała miniatura i słaba widoczność na urządzeniach mobilnych – co ma bardzo duży wpływ na efektywność reklam takowych postów. Wierz mi, musiałbyś wydać ogromny budżet, by zauważyć wzrost wyświetleń na swoim teledysku z takiego posta – nie kilkaset, a co najmniej kilka tysięcy złotych. Chociaż zakładając, że koszt kliknięcia w link wyniósłby 40 groszy, przy 10 000 PLN uzyskałbyś zaledwie 25 000 wyświetleń.

Reklama statusu tekstowego – tak jak link do YT, tak i post złożony z samego tekstu jest bardzo słabo widoczny. Nawet jeżeli podasz w nim link bez podglądu to… w jakim celu chcesz go reklamować? Targetując adsy na zaangażowanie czy kliknięcia w linki? W pierwszym przypadku płacisz za coś, co nie przynosi Ci żadnych efektów, w drugim pozbawiasz się grafiki linka, która wzmacnia efektywność reklamy.

Reklama z samym tekstem na grafice – Facebookowi zależy na wartościowych treściach, w związku z czym reklamy z grafiką posiadającą sam tekst zdecydowanie za takie nie są uważane. To dla Facebooka spam. Nie zabrania on obecnie używania tego typu formatów, ale algorytm reklamowy takowe kreacje pokazuje rzadziej – co oznacza dużo wyższe koszty pożądanych przez reklamodawcę akcji. Sprawia to, że reklamowanie grafik z duża ilością tekstu stało się na Facebooku nieopłacalne.

Jednorazowa promocja – większość adsów w branży muzycznej zostaje “zlecona” Facebookowi pod wpływem wszechobecnych przycisków na naszym fanpage’u. Oznacza to, że raczej nie masz planu na promocję, tego co ma dać Ci post i żadnych założeń na to, co zrobić w trakcie adsów i po ich zakończeniu na fanpage’u. Jednorazowa promocja to coś, co sprawia, że tracisz pieniądze, a nie zyskujesz de facto nic.

 

Kiedy używać reklam na Facebooku?

 

W takim razie kiedy używać reklamy na Facebooku? Do czego naprawdę mogą nam się przydać w branży muzycznej? Kilka przykładowych sytuacji poniżej.

Początek przedsprzedaży – początek preorderu płyty, to zwykle także początek właściwych działań promocyjnych. Ich celem jest zrobienie jak największego “boom”, która przełoży się na zasięg, wyświetlenia i sprzedaż. I właśnie w tym mogą pomóc Ci Facebook Ads. Linki do strony internetowej oraz sponsorowane video na Facebooku mogą poprawić efekty w każdym z interesujących Cię w tym momencie aspektów.

Koniec przedsprzedaży – moment, w którym zawsze Twoi fani kupują preorder najchętniej. W tym przypadku reklamy na Facebooku pomagają najmocniej poprzez użycie remarketingu, czyli np. dotarcia do osób, które w czasie preorderu pojawiły się na stronie, na której mogły dokonać zakupu, ale finalnie tego nie zrobiły. T ostatni moment na nakłonienie słuchaczy do zakupu płyty w miejscu, w którym największa część ceny detalicznej wędruje do twojej kieszeni. Po premierze słuchacze raczej udadzą się do Empików, gdzie przypadający Ci % ceny jest znacznie mniejszy. Dlatego też poza remarketingiem warto skierować także reklamy do swoich fanów na Facebooku.

Przed premierą singla – premiera singla to moment, w którym liczysz znów na zasięg, wyświetlenia i sprzedaż. Kampania reklamowa przed jego premierą pomoże Ci w utrzymaniu uwagi odbiorców i ich zaangażowaniu. Jeżeli zrobisz to rozsądnie, to może to przełożyć się na wyświetlenia teledysku.

Po premierze singla – czas po premierze singla w przypadku kampanii reklamowej wykorzystaj na zwiększenie sprzedaży swojej płyty w preorderze. Słuchacze dostali już od Ciebie kolejny powód do zakupu – teraz należy go wykorzystać i dodatkowo skłonić ich do złożenia zamówienia.

Odbudowa zaangażowania – jeżeli dawno nie publikowałeś nic na swoim profilu, możesz mieć problemy z zasięgiem i zaangażowaniem swoich odbiorców. Może też zdarzyć się tak, że mimo dużej społeczności masz duże problemy z docieraniem do swoich odbiorców. W takich przypadkach Facebook Ads prowadzone przez jakiś czas mogą pomóc Ci w odbudowie zaangażowania i przywróceniu do życia swojego profilu.

Rozbudowa społeczności – krótko mówiąc, więcej fanów. Im bardziej popularny jesteś tym łatwiej za pomocą kampanii reklamowej na Facebooku będzie Ci namówić nowe osoby do polubienia profili. Chociaż sam nie korzystam, to zdaję sobie sprawę, że zdarzają się sytuacje, w których Facebook Ads są koniecznie. Wbrew niektórym opiniom nie jest t kupowanie fanów. Ludzie, którzy dołączą do Twojej społeczności to prawdziwe i wartościowe osoby – po prostu dotarłeś do nich z informacją, że istniejesz, a oni stwierdzili, że warto być z Tobą w kontakcie. Taka kampania nie gwarantuje pozyskania fanów, a jedynie to ułatwia.

 

Podsumowanie

 

Użycie reklam na Facebooku w branży muzycznej ma sens – pod warunkiem, że ktoś wie jak i kiedy je włączyć. Bardzo łatwo jest się sparzyć i zniechęcić – nie jest to łatwy system gwarantujący szybkie efekty. Z reklam na Facebooku w odniesieniu do naszej kariery, płyt oraz muzyki korzystajmy jako z dodatkowej opcji, ułatwiającej nam dotarcie i sprzedaż. Nie traktujmy ich jako główne działania promocyjne. W takim układzie dużo łatwiej będzie nam zaistnieć na Facebooku jako artysta lub wytwórnia.