Instagram wśród muzyków wydaje się być “nową ziemią obiecaną”. O ile bardzo mała część artystów korzystała ze Snapchata, o tyle większość bardzo łatwo zaadaptowała się do Instagram Stories jako uzupełniania ich aktywności na profilu. Jak jednak wygląda sytuacja z reklamami na Instagramie w branży muzycznej? Czy artyści i wytwórnie wiedzą do czego używać reklam na Instagramie?

 

Rola Instagram Ads w branży muzycznej

Określenie roli jaką reklamy na Instagramie pełnią obecnie w polskiej branży muzycznej jest… banalnie łatwe. Otóż nikt nie wie jak ich używać, do czego i czy w ogóle ich używa. Oczywiście mówię o zdecydowanej większości, bo jakieś wyjątki jak zawsze się pojawią. Natomiast prawie wszyscy widzą reklamy na iNstagramie, lecz nie wiedzą czy jest sens by ich używać w odniesieniu do ich kariery muzycznej, płyty, czy singli.

Jaką rolę mogą pełnić Instagram Ads jeżeli będziemy wiedzieli jak ich używać?

Przede wszystkim mogą stanowić dodatkowe działania przy promocji naszych singli oraz płyt. Nie znajdą raczej zastosowania w promocji naszej osoby, gdyż to głównie domena treści organicznych jakie publikujemy w tym serwisie. Z kolei nowy singiel, kolekcja naszych ubrań czy preorder płyty wydają się być doskonałe do wykorzystania w formatach reklamowych oferowanych nam przez Instagram.

 

Kiedy nie używać reklam na Instagramie?

Jak już napisałem wyżej, uważam, że nie powinniśmy używać Instagram Ads do promocji naszych profili oraz osób. Dlatego też sytuacje, w których według mnie wyrzucimy pieniądze w błoto to przykładowo:

Zwiększenie liczby followersów – o ile na Facebooku mamy format pozwalający zdobyć nowych fanów, o tyle na Instagramie niestety takowy obecny nie jest. Dostępne reklamy postów, video i linków nie powalają efektywnością pod kątem zwiększenia liczby śledzących. Jeżeli myślisz o użyciu w tym celu reklam w Instagram Stories to zwiększasz ryzyko na wyrzucenie pieniędzy w błoto.

Promocja postów z Facebooka – zarówno w content marketingu, jak i w marketingu w social media panuje jedna bardzo ważna zasada – treść powinna być dopasowana do miejsca, w którym ją publikujesz. Dlatego też reklamując post z Facebooka na Instagramie dodatkowo utrudniasz sobie osiągnięcie swoich celów reklamowych. Jeżeli chcesz coś reklamować na Instagramie, dostosuj do niego swoją treść.

Promocja bez planu – tak jak przy Facebooku, tak i przy Instagramie promocja jednorazowa i nie posiadająca planu promocja to tylko jednorazowy wyskok, który sam w sobie nie przyniesie Cię żadnych efektów. Jeżeli chcesz wydać pieniądze, zrób to rozsądnie.

 

Kiedy używać Instagram Ads?

Kiedy używać reklam na Instagramie? W sytuacjach bardzo podobnych do użycia reklam na Facebooku w branży muzycznej. Dodatkowo dochodzi nam jedna opcja wynikająca ze specyfiki użytkowników Instagrama – promocja kolekcji ubrań.

Promocja teledysku – Instagram świetnie wykorzystuje trend fotograficzny oraz video. Dlatego też reklama zdjęcia z teledysku w feedzie oraz trailera w Instagram Stories może nam przynieść bardzo ciekawe efekty. No i dzięki reklamie będziesz w stanie w łatwy sposób przekierować swoich słuchaczy do YouTube’a lub strony z osadzonym teledyskiem.

Początek i koniec preorderu płyty – video z artystą zachęcającym do zakupu płyty na Instagramie będzie bez wątpienia działać bardzo dobrze zarówno pod kątem zaangażowania, jak i kliknięć w link. Pozostaje kwestia tego, czy przyniesie ona sprzedaż – ale to już zależy od wielu innych czynników niż sam format reklamy.

Promocja kolekcji ubrań – dobrze stworzona reklama, która przedstawia ludzi, a nie same produkty będzie na Instagramie odebrana jako naturalna, przez co w łatwiejszy sposób będziesz w stanie pozyskać nowych klientów i być może także followersów.

 

Podsumowanie

Tak jak w przypadku reklam na Facebooku użycie Instagram Ads przyniesie nam efekty jedynie jeżeli użyjemy ich z głową. Ponieważ znajdują się w ekosystemie i panelu reklamowym Facebooka bardzo łatwo je włączyć i kontrolować. Niewątpliwie osoby, które będą wykorzystywać je jako pierwsze w branży muzycznej zyskają więcej uwagi niż w momencie, gdy staną się one popularne. Dlatego też to najodpowiedniejszy moment na praktykę i wypróbowanie możliwości reklamowych Instagrama.