Znasz ten ból głowy kiedy obowiązki zupełnie Cię przytłaczają? Stres spowodowany faktem, że czegoś nie zdążyłeś lub zapomniałeś zrobić? Niemoc, kiedy nie umiesz znaleźć odpowiedzi na jakieś dręczące Cię pytanie? Złość kiedy przydałaby Ci się jakaś treść, ale nie masz nikogo, kto mógłby to za Ciebie zrobić? Przygotowałem dla Ciebie zestaw 17 narzędzi ułatwiających pracę w muzycznym marketingu w mediach społecznościowych.

 

Na początku każdego akapitu umieściłem video odnoszące się do treści, które znajdziesz w każdym rozdziale tekstu. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie Ci odnaleźć się w informacjach zawartych w tym wpisie.

 

ORGANIZACJA PRACY

Im więcej masz na głowie, tym trudniej Ci to wszystko ogarnąć. Dlatego też przygotowałem mały zestaw narzędzi, który ułatwi Ci organizację Twojej codziennej pracy, jednocześnie pozwoli na uniknięcie gubienia zadań, które miałeś wykonać, ale… zapomniałeś.

 

 

Excel/Arkusz Google – przy organizacji Twojej pracy może Ci pomóc na przykład poprzez przygotowanie kalendarza swoich działań. Jeżeli kolumnom przypiszesz konkretne kanały komunikacji, to jesteś w stanie w prosty sposób zadbać o to, by działania w każdym z nich się zazębiały i wzajemnie na siebie oddziaływały. Excel przy organizacji pracy dobrze sprawdza się także jako nasze “to do” z zadaniami na konkretny dzień. Kolorując odpowiednie sekcje łatwo ustalić także priorytety, dzięki czemu nie pogubimy się w zadaniach i kolejności ich wykonywania.

 

Kalendarz Google – kalendarza Google używam do orientacji w publikacji treści na kanale YouTube wytwórni. Służy mi także jako miejsce, w którym artyści w każdej chwili mogą sprawdzić plan promocji, godziny publikacji treści itd. Dzięki temu pozbywasz się natłoku pytań pt. “co puszczamy jutro?”, “kiedy puszczamy kip?” i tak dalej.

 

Nozbe – to płatna aplikacja pozwalająca nam zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze zarządzać pracą kilku osób. Z jednej strony otrzymujemy kalendarz zadań, z drugiej znacznie ułatwia nam zarządzanie projektami oraz pracą zespołu. Powiadomienia push, komentarze, minidrzewo zadań – to naprawdę bardzo dobre oprogramowanie w przypadkach konieczności integracji pracy zespołu lub bardzo dużego natłoku zadań.

 

Podałem trzy przykłady, których sam używam w swojej pracy. Co ważne, nie używam ich pojedynczo, lecz jednocześnie. Zanim przygotuję kalendarz dla artysty w Google, najpierw zagłębiam się w Excelu. Natomiast na końcu, rozpoczynając etap tworzenia treści lub przechodząc do działań promocyjnych Nozbe używam na porządku dziennym.

 

TWORZENIE TREŚCI

Kolejna sekcja poświęcona jest narzędziom, dzięki którym możemy stworzyć i dowolnie modyfikować treść używaną przez nas do promocji w mediach społecznościowych.

 

GIMP – prosty i darmowy program graficzny. Tak, graficy się z niego śmieją, ale osobom, które grafikami z zawodu nie są, a ich zadaniem jest jedynie szybkie stworzenie prostej grafiki na fanpage’a czy grafiki na YouTube w zupełności wystarcza. Obsługa programu wymaga nauki, dlatego też koniecznie przejrzyjcie darmowe kursy GIMPa dostępne w Internecie. BTW prawie wszystkie grafiki na blogu stworzyłem sam właśnie w GIMPie. Oczywiście nie mówię, że są świetnie, jednak do prostych prac program ten nadaje się idealnie.

 

Adobe Photoshop – o Photoshopie słyszało już wielu. To płatne oprogramowanie Adobe, które umożliwia tworzenie zaawansowanych grafik oraz obróbkę zdjęć. Sam dopiero się go uczę – robię to jednak tylko dlatego, że GIMP nie jest już w stanie zaspokoić moich potrzeb w kwestii tworzenia dedykowanych grafik dla artystów, z którymi pracuję.

 

Adobe Premiere – kolejny program z portfolio Adobe, tym razem do tworzenia różnego typu formatów video. Także płatny, mi osobiście jednak niezbędny do montowania różnego rodzaju filmów, w tym mojego vloga. Uzupełnieniem jest Adobe After Effects, który umożliwia tworzenie zaawansowanych efektów jakich używa się np. w teledyskach. Oba programy wymagają poświęcenia im czasu na naukę oraz regularnej praktyki. W Premiere sam tworzę np. zapowiedzi teledysków na FB i Intagrama.

 

Często jest jednak tak, że część treści graficznej lub video tworzymy na telefonie np. zapowiedzi koncertów czy zdjęcie z jakąś ekipą na mieście. Nie musimy publikować surowych zdjęć. Dzięki Lightroom oraz Adobe Premiere Clip jesteśmy w stanie zmodyfikować nasze treści bezpośrednio na telefonie. Nie należy też zapominać o edytorach zdjęć i filmów zainstalowanych domyślnie na naszych telefonach. Wbrew pozorom to bardzo przydatne aplikacje, dzięki którym nasze treści w mediach społecznościowych mogą być o wiele bardziej angażujące niż surowe pliki.

 

DYSTRYBUCJA TREŚCI

Kiedy stworzymy treść przydałoby się ją jakoś dystrybuować poza samymi mediami społecznościowymi, np. poprzez mailing do naszych odbiorców czy też do serwisów informacyjnych.

 

 

MailChimp – korzystam z niego na blogu. Formularze, które zauważycie na stronie pochodzą właśnie z darmowego MailChimpa. Oprogramowanie pozwala nam na wysyłkę mailingów, tworzenie formularzy zapisu itd. Wersja darmowa jest co prawda ograniczona, ale na początek w zupełności wystarczająca.

 

Freshmail – polskie i płatne narzędzie do mailingu. Wykorzystywane przeze mnie w promocji artystów i ich płyt. Mamy do wyboru dwie różne formy abonamentu, co znacząco ułatwia nam dopasowanie pakietów do naszych potrzeb. Dobra analityka, możliwość testów A/B oraz wysyłek itd. Zaawansowane narzędzie, które jest bardzo przydatne przy dużej bazie danych. Do działań w wytwórni zdecydowanie bardzo polecam.

 

Prowly – jeżeli się nie mylę to w polskim hiphopie jestem jedyną osobą, która korzysta z wirtualnego biura prasowego. Co to takiego? Dla mnie to polski startup umożliwiający łatwe i szybkie tworzenie newsów oraz skoordynowaną wysyłkę do serwisów informacyjnych wraz z analityką mailingów. Działom PRowym w korporacjach zdecydowanie przydaje się bardziej – ja jednak nasze biuro ukrywam przed odbiorcami, gdyż zależy mi, by przed terminem premier treści czy też newsów dostęp do treści miały tylko osoby związane z serwisami, które publikują nasze informacje prasowe. Oczywiście funkcjonalności jest dużo więcej, ja wymieniłem te dla mnie najważniejsze. Swoje biura prasowe w Prowly mają na przykład Spotify, National Geographic, agencja QL City, czy też Warner Music Poland.

 

ANALITYKA

Działania, które podejmujemy w Internecie przynoszą jakieś efekty. By wiedzieć jakie konkretnie, potrzebne nam narzędzia umożliwiające weryfikację naszych założeń. To, czego dotychczas używałem lub używam nadal to aż osiem narzędzi, dzięki którym jestem w stanie lepiej zrozumieć to, co dzieje się z publikowanymi przeze mnie treściami.

 

Facebook Insights – podstawowe statystyki Facebooka pozwalające jednak wgłębić się w analitykę baaardzo mocno. Większość osób zatrzyma się na kolorowych wykresach – jednak eksportując statystyki do Excela otrzymujemy dane, które powiedzą nam prawie wszystko na temat tego co działo się z naszymi treściami. Obecnie eksportowanych danych używam do analityki preorderów płyt, które prowadziłem.

 

Facebook Analytics – nowość od Facebooka. Dane, które pozwalają nam na jeszcze głębsze niż dotychczas analizowanie zachowań naszych odbiorców. Poczynając od godzin publikacji postów, kończąc na analizie wpływu postów na sprzedaż produktów w naszych sklepie z podziałem na podstrony, lejki konwersji, percentyle itd. Więcej na ten temat u Jona Loomera.

 

YouTube Analytics – analityka dostępna dla każdego, kto posiada swój kanał na YouTube. Wystarczy otworzyć studio twórców. Na co dzień służąca do obliczania zarobków i wyświetleń, raz na kwartał do dogłębnej analizy zachowania treści i użytkowników na YT.

 

Instagram Analytics – niestety dość uboga, ale jedyna ogólnodostępna i wiarygodna analityka naszych działań na Instagramie. Wystarczy włączyć konto firmowe, by dzięki temu dowiedzieć się jak zachowują się nasi odbiorcy, kim są i co oraz kiedy powinniśmy publikować.

 

Google Analytics – zapewne dobrze Wam znany z nazwy, ale czy z możliwości? Dzięki niemu jestem w stanie analizować efektywność treści w social media nie tylko pod kątem przekierowania użytkowników, ale także ich wartości w przypadku zakupów. W ten sposób łatwiej określić, który kanał i jaka treść ma największe bezpośrednie przełożenie na zakup płyty. I jak się okazuje – na przestrzeni lat na rynku hiphopowym pozmieniało się na tyle, że wcale nie jest to teledysk.

 

Brand24 kolejna polska firma w tym zestawieniu, zajmująca się monitoringiem wskazanych słów kluczowych w mediach społecznościowych (aczkolwiek nie tylko nich). Dzięki monitoringowi jesteśĶy w stanie określić potencjalny zasięg informacji, poznać naszych fanów i ich opinie na temat naszej twórczości.

 

Sotrender – znów polska firma! Sotrender zajmuje się analityką mediów społecznoścowych. Ich narzędzie może zastąpić nam Excela z Facebooka, YouTube Analytics itd. Warto zainwestować kiedy nie chcemy zagłębiać się w kolumny Excela. Sotrender umożliwi nam łatwiejsze odczytanie danych z naszych profili, tym samym ułatwiając wyciągnięcie wniosków.

 

Excel – bardzo pomocny nie tylko w organizacji pracy, lecz również w analityce. Zestawienie odpowiednich danych ze kanałów komunikacji i narzędzi analitycznych w jednym arkuszu, a następnie zobrazowanie ich wykresami pozwala na zrobienie ogromnego kroku do przodu przy kolejnej akcji promocyjnej.

 

Podsumowanie

Powyżej wypisałem narzędzia, z których korzystałem wcześniej lub z których korzystam obecnie każdego dnia. Oczywiście chcąc zachować pewne sekrety swojego know-how nie mogłem ujawnić wszystkich. Powyższy zestaw bez wątpienia jest czymś co polecałbym jako “must have” w zakresie standardowego zakresu prac w mediach społecznościowych. Musimy jednak pamiętać, że każdego dnia w Internecie pojawiają się nowe narzędzia, z których część bez wątpienia pozwoli nam jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę.

Pamiętajcie jednak, że same narzędzia/programy/aplikacje nie wykonają za nas 100% pracy. Na promocję w mediach społecznościowych przede wszystkim poświęcić musimy swój własny czas.

Zapoznaj się z innymi odcinkami kursu Skowytu Dziedzica – wystarczy, że klikniesz tutaj.