Dziwisz się zmniejszającym się zasięgom postów na Facebooku, wyświetleń na YT i mniejszej liczbie osób na koncertach? Czas żebyś pomyślał, czy w świecie rządzonym przez algorytmy i natłok informacji nie zaczynasz właśnie wypadać z kręgu informacji (bańka informacyjna) swoich odbiorców. Czym owa bańka jest i jak w niej pozostać?

 

Czym jest bańka informacyjna?

O bańce informacyjnej mówimy jako o sytuacji, w której docierają do Ciebie tylko informacje ze źródeł, z których korzystasz najczęściej. Często przedstawiają one jeden lub bardzo podobny punkt widzenia. W takiej sytuacji niezwykle ciężko jest Tobie jako odbiorcy uzyskać informacje spoza swojego zestawu źródeł.

W internecie zjawisko bańki informacyjnej zawdzięczamy głównie serwisom społecznościowym i ich algorytmom. Serwisy chcąc byś jak najwięcej czasu spędzał właśnie u nich, muszą podawać CI treść, która najbardziej Cię interesuje. W związku z tym z Twoich kanałów informacyjnych znikają strony, osoby, firmy, muzycy, którzy nie angażują Cię swoimi treściami.

Inaczej mówiąc – jeżeli nie klikasz w moje posty, nie wchodzisz na moją stronę lub profil na Facebooku, to po krótkim czasie braku Twojej aktywności wobec mnie i moich treści zniknę z Twojego strumienia aktualności na Fejsie.

Oczywiście podobnie dzieje się na Instagramie czy YouTube – jeżeli nie będziesz czytał moich postów, angażował się w nie, klikał w powiadomienie push (jeśli subskrybujesz mój kanał), to po jakimś czasie algorytm zdecyduje, że lepiej nie przedstawiać CI nowych treści pochodzących z moich kanałów komunikacji.

Zjawisko bańki informacyjnej nie dotyczy tylko Internetu i mediów społecznościowych, ale także naszego życia codziennego w świecie rzeczywistym. Naturalną koleją rzeczy jest, że wraz z wiekiem i dorastaniem, zaczynasz oddalać się od starych przyjaciół na rzecz nowych, którzy w danym momencie życia są bliżej Ciebie. Twoi znajomi, ich zachowanie oraz opinie kształtują Twój światopogląd w każdym etapie życia – od narodzin aż do śmierci.

 

Co bańka oznacza dla muzyków?

Sądzę, że na pewno nasunął Ci się już jeden wniosek – wypadnięcie z bańki informacyjnej swoich odbiorców powoduje (gdyby popatrzeć na każdy serwis społecznościowy jak na oddzielny kanał) mniejsze zasięgi postów, wolniejszy wzrost liczby fanów, mniej wyświetleń itd.

Natomiast jeżeli popatrzymy na naszą muzyczną karierę jako całość, nie tylko na konkretne kanał dotarcia, to okazuje się, że nie dbając o obecność w życiu naszych odbiorców poprzez nowe treści, dojdziemy do momentu, w którym mniejsze zaangażowanie, zasięgi i wyświetlenia przełożą się także na mniejszą frekwencję koncertową oraz sprzedaż.

Inaczej mówiąc – bańka informacyjna odbiorców może być dla muzyków czymś albo bardzo dobrym, albo bardzo złym. Jeżeli jesteś popularnym artystą, znajdujesz się wśród źródeł informacji/rozrywki wielu osób. Jeżeli natomiast dopiero rozkręcasz swoją karierę lub bardzo długo byłeś nieaktywny, bańka informacyjna jest czymś, co stanowi dla Ciebie przeszkodę.

 

Co zrobić, by z niej nie wypaść?

Najprostszy wniosek pewnie już jest w Twojej głowie – przede wszystkim trzeba regularnie publikować. Posiadać nawyk dzielenia się różnego typu treściami w mediach społecznościowych. Jesteś muzykiem – powinieneś więc regularnie publikować nowe numery lub pojawiać się gościnnie u bardziej znanych od Ciebie muzyków.

Regularna publikacja to jednak nie wszystko. Możesz przecież codziennie publikować 5 postów na fejsie, vloga na YouTube i 3 zdjęcia na Instagramie. Tylko… nic Ci to nie da. Wrzucanie treści “jak leci” to inaczej mówiąc – spam. Algorytmy bardzo nie lubią spamu – bo takie treści są nic nie warte dla użytkowników, w związku z czym lądujesz “na cenzurowanym”. Wierz mi – z tego ciężej wyjść niż z braku aktywności profili przez rok.

Dlatego też chcąc nie wypaść z bańki społecznościowej swoich odbiorców poza regularną komunikacją powinieneś dopasować się do algorytmów konkretnych serwisów i swoich odbiorców. Nadrzędnym celem jest poprawa Twojej widoczności – w newsach, na Facebooku, Instagramie, YouTube i w serwisach streamingowych. Różnego typu treść dotycząca tego samego tematu, publikowana w różnych godzinach i formatach pozwala na dotarcie do różnego rodzaju Twoich odbiorców, którzy mają odmienne potrzeby. W tym momencie zahaczam tutaj nieco o content marketing – promocję poprzez różnego typu treści oraz ich dystrybucję w sposób dostosowany do odbiorców.

W krótkim skrócie, za pomocą prostego przykładu:

Promując teledysk na YouTube umieszczasz video, na Facebooku linki, zdjęcia i trailery video oraz robisz live’a, na Instagramie dodajesz video lub zdjęcie, a w newsie tekst wraz z linkiem i grafiką.

Tym samym promujesz główną treść (teledysk) za pomocą różnych treści, w różnych kanałach komunikacji. Ciężko to oczywiście nazwać „profesjonalnym content marketingiem” czy nawet „strategią dystrybucji treści” – ale są to podstawowe działania jakie wykonuje każdy artysta promujący swoją muzykę w Internecie.

 

Co zrobić, by do niej wrócić?

Nie oszukujmy się – muzycy mają o wiele więcej możliwości pozostania w kręgach informacji swoich odbiorców niż marki, gazety, sportowcy, celebryci i tak dalej. Do powrotu często wystarczy udany hit, który będzie grany w stacjach radiowych, wyląduje w sekcji “Na Czasie” na YouTube czy w playlistach Spotify. Ta jednak sytuacja dotyczy tych, którzy takowe hity nagrywają i robią to dość często. Co, jeśli w ciągu roku nie wydamy płyty/singla albo jesteśmy mniej znanym muzykiem?

Przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Bardzo ciężko jest znów wbić się w algorytm, zwłaszcza jeżeli nie masz dużej społeczności w różnych serwisach i bardzo długo byłeś nieaktywny. Musisz zaplanować swoje działania, wyrobić nawyki regularności, przełamać swoją niechęć do dzielenia się (prawie) wszystkim co dla Ciebie ważne w social media. To, co będziesz robił, jak będziesz promował siebie i swoje życie, a następnie swoją muzykę w nadchodzących miesiącach może przynieść efekt dopiero w przyszłym roku. O ile przez ten czas się nie zniechęcisz i znów nie przerwiesz swojej aktywności.

Ten wpis w bardzo dużym skrócie opisuje to, co i jak możemy robić, by stale żyć w świadomości naszych odbiorców. Głównym tematem tego wpisu jest sama bańka informacyjna – natomiast szerzej na temat promocji naszej osoby i muzyki piszę w pozostałych odcinkach Skowytu Dziedzica.