Każdy muzyk zastanawia się co zrobić, by być bardziej rozpoznawalnym. W końcu dzięki temu podniesie także popularność swojej muzyki, a co za tym idzie także przychody. Co i gdzie publikować w Internecie, jakie tematy poruszać i jak w tym wszystkim pozostać autentycznym?

Ten wpis jest częścią drugiego sezonu kursu Skowytu Dziedzica. Jeżeli chcesz zapoznać się z informacjami na jego temat, kliknij tutaj.

Tematyka treści

W odniesieniu do Twojej osoby różne tematy budzą różne emocje. Chcąc budować nie tylko świadomość tego, że jesteś, ale także zainteresowanie, zasięgi i zaangażowanie musimy zadbać, by w Twoich kanałach pojawiało się jak najwięcej treści pozytywnych.Nie uciekamy jednak od pozytywów – jako muzyk musisz być autentyczny, w związku z czym nie możemy zrobić z Ciebie mówcy motywacyjnego odnoszącego ciągłe sukcesy.

Pamiętaj – żadna tematyka i żaden plan nigdy nie powinny kreować wizerunku człowieka innego od tego jaki jesteś naprawdę. Managerowie mogą wmawiać Ci coś innego – ale w Internecie to zupełnie nie zagra, a każde kłamstwo zostanie szybko wyciągnięte przez Twoich słuchaczy. Dla muzyka nie ma niczego gorszego niż utrata zaufania swoich odbiorców.

Jeżeli chodzi o Twoją osobę, to przykładowe tematy na jakich możemy się skoncentrować to:

W kategorii muzyka mieścimy treści przedstawiające prace w studiu, prace na planie teledysków, trasy koncertowe i fotorelacje koncertowe. Oczywiście także teledyski i to jak w nich wyglądasz wpływa również na Twój wizerunek. Klipy jednak obecne są w trakcie promocji płyty i singla. Dlatego też chcąc przedstawić się od muzycznej strony powinniśmy skupić się na pokazywaniu własnej osoby w studiu nagraniowym, w trasie na koncert, w czasie prób przed koncertem czy też opublikować wybrane przez siebie (nie wszystkie, tylko wybrane!) zdjęcia koncertowe, na których jesteśmy przedstawieni w sposób jaki nam odpowiada.

 

Znajomości to nic innego jak treści, na których widoczny jesteś nie tylko Ty, lecz również inni muzycy, producenci, artyści itd. Nie możesz jednak zapominać także o swoich znajomych – pokazując tylko “sławnych” ludzi budujesz wokół siebie mur. Treści ze znajomymi to z jednej strony pokazanie, że stąpasz po ziemi, z drugiej to sposób na zwiększenie zażyłości między Tobą, a znajomymi. Kolejna sprawa to format treści – większość osób czytając ten akapit pomyśli o zdjęciach, podczas gdy powinniśmy jak najbardziej przedstawiać takze video, gdzie np. gościnnie wystąpi nasz znajomy/znajomy artysta itd. Wspólne Q&A, wygłupy czy trasa na koncert to bardzo dobra okazja do budowy Twojego wizerunku.

 

Kolejną kategorią jest życie codzienne. Teoretycznie to nic innego jak publikacja zdjęć z trasy do studia, zakupów, wydarzeń, na których się pojawiłeś i tak dalej. Sztuką jest jednak łapanie odpowiednich sytuacji. W tę kategorię powinieneś wliczyć także hobby – niezależnie od tego czy jest to siłownia, zbieranie znaczków czy granie na konsoli. Zdecydowanie to aspekty, które powinieneś wyróżnić i strony, z których powinieneś pokazać się ludziom. Jeżeli z kolei masz poczucie humoru – wykorzystaj je. Nie tylko w narracji filmów czy tekstach do zdjeć, ale także poprzez pokazanie jakichś żartów. To kategoria, która pokazuje Ciebie – w związku z czym zawsze zadbaj o dobrą jakość treści, które publikujesz.

 

Skoro mówiliśmy o tym, co robisz na co dzień, powinniśmy także uwzględnić kolejną sekcję – Twoje osobiste przeżycia. Specjalnie wyróżniam je z kategorii “życie codzienne”, gdyż bardzo osobiste przeżycia nie powinny pojawiać się często. To zarówno te pozytywne, szalone, humorystyczne, jak i negatywne sytuacje, które wręcz cisną Ci na usta i klawiaturę potok słów. Rozumiem, że nie da się w takich sytuacjach wyłączyć emocji – postaraj się jednak je kontrolować i nie pisać niczego czego mógłbyś później żałować. W tematyce “przeżyć” – nie tylko swoich, lecz także innych osób – w Polsce mistrzem jest Filip Chajzer, który wykorzystuje je do mobilizacji społeczności i w szczytnym celu.

 

Na koniec sekcja bardziej ryzykowna, ale jeżeli jesteś pewien swojego zdania, masz mocne argumenty i bierzesz pod uwagę argumenty innych, będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyjściem. Własne zdanie. Im sławniejsi jesteśmy, tym więcej dram/zaczepek/kłótni/sytuacji dotyczy na osobiście. Nie znaczy to jednak, że będąc na starcie swojej kariery mamy siedzieć cicho. Zabierajmy zdanie w ważnych sprawach – ale zawsze miejmy mocne argumenty. To jest ten moment kiedy pokazujemy ludziom co myślimy – i wygłaszając swoje zdanie musimy mieć na uwadze, że jego nagła zmiana w przyszłości może zostać odebrane jako hipokryzja. UWAGA! O ile “czarny protest”, “strajk lekarzy” itd to ważne tematy i jeżeli masz ochotę to bez problemu powinieneś zająć jakieś stanowisko, o tyle kłótnie parlamentarne, opowiadanie się za lewicą czy prawicą wcale nie jest czymś, co ludzi mocno interesuje. Polityka zwłaszcza przez młodych w treści pochodzącej od muzyków albo budzi mocno skrajne emocje albo jest totalnie nie interesująca.

 

Tematyka, a serwis społecznościowy

Skoro określiliśmy i opisaliśmy już kategorie tematyki treści promujących nas jako osobę/muzyka, przyjrzyjmy się gdzie i co najlepiej publikować. Oczywiście nikt nie zabrania Ci wyjść poza poniższą formatkę – stworzyłem ją po prostu biorąc pod uwagę to, co w ogólnym ujęciu angażuje ludzi najmocniej w danym serwisie.

Podsumowując – promocja własnej osoby w mediach społecznościowych wymaga pokazania siebie z różnych stron i wyciągnięcia tego, co ludzi najbardziej interesuje. Nie powinieneś jednak grać pod publiczkę – próbuj, kombinuj, zobacz jaka kwestia odnośnie Twojej osoby poza samą muzyką najbardziej ich interesuje. Pokaż im wtedy właśnie z tej strony jaki jesteś. Dzięki temu będzie autentyczny.

Zapoznaj się z innymi odcinkami kursu Skowytu Dziedzica – wystarczy, że klikniesz tutaj.