Co muzykom dają media społecznościowe?

utworzone przez | Lut 5, 2018 | Skowyt Dziedzica | 0 komentarzy

Opinie ekspertów, naszych znajomych, działania agencji, artykuły w Internecie. Wszędzie da się usłyszeć opinie o tym, co dają nam media społecznościowe. Ile osób tyle opinii, dlatego często możemy spotkać zupełnie sprzeczne opinie. A to, co naprawdę z tych wszystkich opinii wyciągają zwykli ludzie, to reakcje, zasięgi i liczba fanów. Co naprawdę dają nam media społecznościowe? Jak obecność w social media przekłada się na aspekty związane z naszą kariera muzyczną i z postrzeganiem nas jako artystów?

 

Dużo tekstu? Zawsze możesz posłuchać podcastu lub obejrzeć video – obie formy zamieszczam poniżej.

 

 

 

ZASIĘG

Wszystkie działania jakie prowadzimy w mediach społecznościowych zawsze sprowadzają się do zasięgu naszych treści. Tego czy dotarliśmy do 5% naszych fanów czy 500%. Czy zdobyliśmy 5 tysięcy wyświetleń czy też 500 tysięcy. Niezależnie od serwisu, każdy z nas patrzy jak szeroko rozprzestrzeniła się nasza informacja.

Tak mocno skupiamy się na zasięgach pojedynczych treści, tudzież na zasięgach profili w jakimś czasie (tydzień, 28 dni itd.), że zapominamy, że sam zasięg niekoniecznie przekłada się na coś więcej niż zwykłe cyferki. Dlaczego?

To, że raz dostaniesz ulotkę na ulicy i na nią spojrzysz, nie znaczy, że zapamiętasz co reklamowała. Jakie miejsce, jaką promocję, jaki był adres. Tak samo jest z postami. To, co sprawia, że w głowie zaczyna nam utrwalać się pewna informacja, to jej powtarzalność. Im częściej widzimy komunikat „nowa płyta Maćka Dziedzica”, tym bardziej prawdopodobne jest, że zapamiętamy, że taka płyta w ogóle się na rynku ukazuje. Oczywiście ten sam komunikat da się przekazać za pomocą różnego rodzaju treści (o czym w osobnym odcinku), ale jeżeli nie zadbamy o jak największy zasięg przy jednoczesnej regularności i powtarzalności informacji, nasi odbiorcy szybko zapomną o nas, naszej muzyce i naszej płycie.

Podsumowując kwestię zasięgu – sam w sobie jest niewiele warty. Jednakże poprzez powtarzalność komunikatu w pewnej grupie osób (zasięg) jesteśmy w stanie zbudować świadomość odbiorców na temat naszej osoby, muzyki itd. Z kolei budując świadomość, budujemy także naszą rozpoznawalność.

 

ROZPOZNAWALNOŚĆ

No właśnie. Rozpoznawalność czyli w przypadku muzyki kojarzenie pseudonimu/imienia i nazwiska z naszą twarzą, płytą, koncertem. Zdolność kojarzenia utworów z naszą osobą. Zdolność przyporządkowania elementów naszych działań muzycznych i osobistych do innych elementów nas dotyczących.

Zastanawialiście się jednak, które serwisy w największym stopniu budują naszą rozpoznawalność?

Gdzie widać naszą twarz najczęściej? Na YouTube na pewno, jeżeli chodzi o same media społecznościowe. Nie możemy jednak zapominać także o informacjach prasowych – to nasze zdjęcia obrazują newsy dotyczące naszej muzyki. To te dwa kanały mają największy wpływ na naszą rozpoznawalność jeżeli chodzi o odbiorców, do których nie trafiamy na co dzień. No właśnie – to dzięki YouTube i serwisom informacyjnym w największej mierze trafiamy do osób spoza grona odbiorców, którzy są przy nas na co dzień.

Dlatego tak ważne jest używanie tagów i odpowiednich opisów naszych filmów na YT. To dlatego pisząc newsy powinniśmy używać określeń pozwalających znaleźć nas w wyszukiwarce internetowej. Tak, zarówno w opisach filmów jak i newsach powinniśmy używać słów kluczowych, wzmacniając tym samym pozycjonowanie naszych filmów oraz newsów nas dotyczących w Google.

Co jednak z budową rozpoznawalności wśród osób, które już w jakiś sposób są z nami związane, np. jako fani na Facebooku czy śledzący na Instagramie?

Nie powinniśmy tego odpuszczać. Swoją rozpoznawalność wśród naszej społeczności budujemy poprzez wspomnianą już powtarzalność komunikatu.  W takim wypadku także Facebook, Instagram czy Snapchat jak najbardziej wpływają na naszą rozpoznawalność – ale już w gronie odbiorców, którzy z jakiegoś powodów do nas dołączyli, tworząc tym samym naszą społeczność.

SPOŁECZNOŚĆ

Osoba, która postanawia subskrybować nasz kanał, zostać fanem na Facebooku, czy śledzić nasz profil na Instagramie lub Snapchacie robi to z jakiegoś powodu. Zainteresowaliśmy ją muzyką, jakimś postem, zdjęciem czy filmem. Zrobiliśmy to, ponieważ zadbaliśmy o zasięg, powtarzalność informacji oraz zbudowaliśmy świadomość i rozpoznawalność naszej muzyki/osoby u tego użytkownika.

Przyjęło się, że społeczność budujemy głównie w serwisach społecznościowych. To z grubsza prawda, jednakże musimy mieć na względzie fakt, że klienci naszego sklepu oraz nasza baza e-mailowa to także pewnego rodzaju społeczność, która angażujemy w wybranych momentach.

Natomiast co do samych social media – oczywiście gromadzimy ją na Facebooku, Instagramie, YouTube i Snapchacie. Są to jednak też bardzo różne społeczności, których zaangażowanie przejawia się w odmienny sposób.

I tak, na Facebooku czy Instagramie budowa społeczności to w mniejszej mierze liczba fanów czy śledzących, a w większej interakcje wobec naszych treści. Polubienia, udostępnienia, komentarze i… kliknięcia w nasze posty i linki w nich zawarte.

Na YouTube aktywność naszej społeczności przejawia się w wyświetleniach, komentarzach pod filmami czy też na karcie społeczność. To jest to, co wszyscy widzimy. Natomiast skupiać się powinniśmy także na kliknięciach w karty czy ekrany końcowe. Inny wskaźnik zaangażowania naszych odbiorców to też ich uwaga w czasie filmów czy czas oglądania naszych treści.

Jeżeli mowa o Snapchacie to ta społeczność charakteryzuje się jeszcze innymi aktywnościami. Są to głównie wyświetlenia naszych snapów (witaj zasięgu w gronie społeczności!) czy screenów naszych snapów. Wraz z naszą popularnością na Snapie rosnąć także będzie liczba snapów przesyłanych tylko nam.

Ten opis aktywności odbiorców w poszczególnych serwisach, w których budujemy naszą społeczność sprowadza się także do zaangażowania naszych odbiorców. To dzięki zaangażowaniu budujemy społeczność. To zaangażowanie daje nam zasięg naszych treści. Z kolei regularność (powtarzalność komunikatu) pozwala nam budować świadomość i rozpoznawalność w gronie naszej społeczności.

Na co jeszcze pozwala nam budowa społeczności i zaangażowanie? Pisałem wyżej m.in. o kliknięciach. A kliknięcia to w dużej mierze przekierowanie odbiorców do innej strony w celu wykonania przez odbiorców pożądanej przez nas akcji np. zakupu płyty.

 

PRZEKIEROWANIE ODBIORCÓW

Kwestia przekierowania odbiorców może wydawać się dość prosta. Np. wrzućmy post na Instagram i powiedzmy, ze jest nowy klip na YouTube. Czy to już przekierowanie odbiorców? W moim rozumieniu nie, ponieważ jest to tylko sugestia pozbawiona bezpośredniej możliwości przejścia do sugerowanej przez artystę treści.

W jakich serwisach społecznościowych w takim razie możemy przekierować odbiorcę bezpośrednio?

Najłatwiej jest oczywiście na Facebooku. Link z postem czy też dodanie otagowanego produktu na zdjęciu/filmie pozwala odbiorcy przenieść się bezpośrednio np. do sklepu. Inne możliwości to przycisk na naszym fanpage’u przy cover photo czy tez link w nowej sekcji profili „Our Story”.

Co z linkowaniem z YouTube? Oczywiście najłatwiejsze działanie to umieszczenie linka w opisie filmu. Powinniście także umieścić link do sklepu lub teledysku w kartach w czasie filmu oraz na ekranach końcowych każdej treści. Dobrym wyjściem jest również przypięcie komentarza z linkiem pod każdym z filmów. Mało? Nie zapomnij o linkach na karcie „społeczność” oraz podlinkowaniu wszystkich profili społecznościowych i strony sklepu w swoim profilu.

Snapchat i Instagram (poza linkiem w opisie profilu) umożliwiają jedynie sugestię przejścia do danej strony/serwisu. Użytkownik nie może jednym kliknięciem/tapnięciem przenieść się tam, gdzie chciałbyś żeby się znalazł. Oczywiście sugestie są wartościowe i potrafią zapewnić dobre efekty, dlatego nie powinniście z nich rezygnować. 

UWAGA! Dla profili na Instagramie, które posiadają ponad 10 000 followersów możliwe jest przekierowanie odbiorców z Instagram Story poprzez „podniesienie” relacji do góry, jeżeli został do niej dodany link.

Jest jeszcze jeden kanał komunikacji, o którym już wspominałem, a który również zapewnia bezpośrednie przekierowanie do pożądanej przez nas treści. Wysyłając newsy nie zapominajcie o umieszczeniu np. adresu internetowego sklepu i podlinkowania go. Nie mówię, że będzie to dla Was opcja, która zapewni świetne efekty, jednak lepiej te kilka przeklików mieć niż ich nie mieć, prawda?

 

PRZYCHODY BEZPOŚREDNIE

Co jeszcze nam mogą dać media społecznościowe? Jedną z odpowiedzi na to pytanie są przychody bezpośrednie. Jeżeli chodzi o polski rynek, to rzecz jasna pierwszym serwisem, który przychodzi nam na myśl jest YouTube i płatności za wyświetlanie reklam.

Czy jeszcze gdzieś możemy uzyskać bezpośrednio jakieś finanse? Np. poprzez zakupy na Facebooku. Tu sposoby są dwa. Ten łatwiejszy, to możliwość zakupu poprzez Messengera, czy też Facebook Marketplace. Drugi, bardziej skomplikowany, to postawienie bota na Messengerze ze zintegrowanymi płatnościami.

Oczywiście zarabiać możemy także poprzez lokowanie produktów w naszych treściach, np. w klipach czy zdjęciach. To wymaga jednak dużej i aktywnej społeczności, zapewniającej zasięg i rozpoznawalność, które poprzez Waszą osobę i muzykę można „przenieść” na markę, z którą współpracujecie.

 

PODSUMOWANIE

Wracając do początku posta – czy lajki, zasięgi są ważne? Tak, ale nie w kontekście jednego posta tylko efektów, które mogą nam dać jako artystom, muzykom, menagerem, marce. Media społecznościowe pomagają nam zbudować zasięg, który poprzez powtarzalność informacji przekuwamy w rozpoznawalność, społeczność, a w końcu przychody. Jeżeli wszystko zrobimy z głową, możemy dzięki nim zbudować swoją karierę muzyczną. Możemy także ją zniszczyć. Wszystko zależy do tego, co w nich będziemy tak naprawdę robić.

Zapoznaj się również z innymi odcinkami kursu Skowytu Dziedzica – wystarczy, że klikniesz w przycisk poniżej.