Na Facebooku męczą Cię małe zasięgi, na YouTube mała liczba wyświetleń… a co gdybym powiedział Ci, że jako muzyk możesz zbudować własne kanały dotarcia do odbiorców, które w dodatku przyniosą Ci korzyści finansowe?

Muzycy skoncentrowani są głównie na mediach społecznościowych, wśród których prym wiodą YouTube, Facebook i Instagram. Często zapomina się jednak o tym, że nasze profile w tych kanałach oraz treści, które tam zamieszczamy tak naprawdę nie należą w 100% do nas.

Musimy dostosować się do regulaminów bez gwarancji, że nagle nasz fanpage czy kanał nie zostanie usunięty. Publikujemy zdjęcia i filmy nie do końca będąc świadomym, że te mogą zostać wykorzystane komercyjnie, a nam nie przysługuje żadne wynagrodzenie.

I tu okazuje się, że jest coś, co możemy mieć na własność. W dodatku jest to coś, co umożliwia nam generowanie przychodów – własne kanały dotarcia. W tym odcinku poruszę temat dwóch z nich – strony www oraz bazy mailowej – natomiast jest to otwarcie do pozostałych możliwości, jak np. baza numerów telefonów osób, które zgodziły się na wysyłkę sms.

Własna strona internetowa – po co?

Jednym z głównych argumentów posiadania własnej strony internetowej przez muzyków jest łatwość znalezienia informacji o nich oraz ich twórczości w wyszukiwarce Google. Dobrze stworzona strona zawierająca odpowiednie informacje (oczywiście także często linkowana przez inne strony) będzie w stanie szybko znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. Kiedy już osoba szukająca o Tobie informacji znajdzie się na Twojej stronie, jest w stanie np. przejrzeć zawarte w niej treści albo dokonać zakupu Twoich singli/rzeczy/płyty. To kolejny z argumentów przemawiających za budową własnej witryny. Własny sklep daje Ci możliwość zbierania danych Twoich klientów i wykorzystywania ich (za ich zgodą!) do działań marketingowych. 

Kontrakt w wytwórni nie sprawia, że strona czy sklep nie mają racji bytu – to wręcz Twój atut, bo dysponujesz czymś więcej niż profilami społecznościowymi. Strona www może być wartościowym odnośnikiem do Twoich klipów czy płyty w sklepie wytwórni. Jeżeli na swojej stronie osadzisz kody remarketingowe, to zyskujesz dodatkowe możliwości, np. docierania z reklamami na Facebooku czy Instagramie do osób odwiedzających Twoją stronę www.

Podsumowując – własna strona internetowa muzykowi potrzebna jest przede wszystkim do budowy własnego kanału informacji pozwalającego zbierać dane o fanach artysty w celu wykorzystania ich przez muzyka lub jego wytwórnię do działań promocyjnych.

Co powinno znaleźć się na naszej stronie?

Zabierając się za budowę strony (czy robisz to sam, ze znajomym, czy też komuś zlecasz) pamiętaj o tak podstawowych rzeczach jak wersja RWD (dostosowanie do urządzeń, na których jest wyświetlana), odpowiednia grafika linku, opis strony itd. Słowem – przy budowie strony zadbaj o wszystko, co ma wpływ na jej pozycjonowanie oraz udostępnianie w mediach społecznościowych.

Co powinieneś umieścić na stronie?

Sekcja newsów – newsy zwykle zawierają słowa kluczowe jak np tytuł singla. Newsy zapewnią Ci wejścia na stronę od osób poszukujących informacji o Twojej muzyce lub płycie.

Sekcja informacyjna czyli o tym, kim jesteś, jak się nazywasz itd. Gdy rozbudujesz swoją popularność, ludzie będą sprawdzać jak się nazywasz, skąd pochodzisz i tak dalej. Ta sekcja umożliwia też poznanie Cię osobom, które z innych powodów trafiłī na Twoją stronę.

Sekcja tekstów – w przypadku hiphopu mamy RapGenius, jest też tekstowo i pewnie wiele innych. Co jeżeli jakiś Twój utwór nagle stanie się “hitem”? Zadbaj o to, by ludzie mogli sprawdzić teksty Twoich utworów w Twoim własnym miejscu.

Sekcja muzyczna czyli zawierająca osadzone na stronie treści z YouTube, Spotify, Tidal, Soundcloud itd. Do koloru, do wyboru.

Sekcja koncertowa – informująca rzecz jasna o koncertach. Najlepiej nieco bardziej rozbudowana niż sama data i miasto. Opis i grafika zawsze lepiej działają na pozycjonowanie.

Newsletter – miejsce, w którym zbierać będziesz dane mailowe swoich fanów.

Popupy – czyli wyskakujące okienka, które mogą np. skłonić odwiedzającego Twoją stronę do pozostawienia maila.

Odnośniki streamingowe – odnośniki do serwisów streamingowych, w których znaleźć można Twoją muzykę.

Odnośniki społecznościowe – odnośniki do Twoich profili w serwisach społecznościowych.

Wiadomości push przeglądarki – z sygnałów z branży marketingowej wynika, że potrafią one być bardzo efektywne, co oznacza, że prawdopodobnie przy muzykach i wiadomościach dotyczących nowych utworów/teledysków, mogą one przynieść bardzo dobre efekty także artystom.

Niby tylko kilka sekcji – ale pamiętaj, że musisz je mieć czym wypełnić. Nie mogą być puste i nie mogą być nieaktualizowane. Dlatego też strona www jest dobrym wyjściem, ale pod warunkiem, że masz czas się nią zająć i stale aktualizować treści na niej umieszczone.  

Gdzie zbudować swoją stronę?

Najpopularniejszą platformą, na której często buduje się strony nie zawierające sklepów jest WordPress. Z doświadczenia jednak dobrze radzę – jeżeli nie znasz się na HTML i CSS zleć budowę strony lub dostosowanie szablonu komuś, kto to naprawdę ogarnia.

Innym rozwiązaniem mogą być kreatory nazwa.pl, home.pl czy WIX. Część kreatorów stron możesz sprawdzić w tym zestawieniu. Na pierwszy rzut oka fajnie wygląda także Squarespace – ciężko jednak mi go polecać, gdyż sam dopiero zacznę z nim przygodę w najbliższych dniach. Pamiętaj, by upewnić się, że kreator stron, którego ewentualnie użyjesz umożliwia podpięcie Twojej domeny oraz eksport danych zawartych na stronie.

Szczerze? Bardziej znanym muzykom polecam zbudowanie dedykowanej strony na zlecenie i wybranej wspólnie z wykonującym zlecenie platformie. Kreatory stron z kolei dobre mogą być dla nieco mniej znanych artystów.

Mailing – po co?

Mam wrażenie, że o ile muzyczne sklepy internetowe mają w większości bardzo dobre podejście do wykorzystywania mailingu (używając chociażby Edrone czy SalesMenago), o tyle sprawa mailingu wobec samych artystów jest już mocno bagatelizowana. Niesłusznie.

Maling to z jednej strony bardzo dobre narzędzie sprzedażowe, z drugiej może być bardzo dobrą formą utrzymywania kontaktu z fanami oraz dystrybucji treści, jaką tworzymy. Regularne wiadomości, w dodatku skierowane imiennie, pozwalają na budowę mocniejszej relacji z odbiorcami. Jeżeli będziemy to robić umiejętnie i regularnie, własny mailing i baza mailowa pomogą nam osiągnąć lepsze efekty zasięgowe i sprzedażowe.

Mailing – jak zebrać bazę?

Jeżeli decydujemy się na mailing, musimy najpierw pomyśleć w jaki sposób zbierzemy bazę danych. Poniżej kilka przykładów:

Formularz na stronie najprostszy sposób to oczywiście umieszczenie na własnej stronie internetowej możliwości zapisania się do newslettera. Im częściej odwiedzana strona – tym więcej osób wpadnie do Twojej bazy.

Konkursy na stronie z formularzemmuzycy mają możliwość wykorzystania promocji swojej płyty lub singli do zebrania dużej bazy danych w szybki i prosty sposób. Sam wykorzystywałem do zebrania tzw. “leadów” kwestię ujawnienia gości. I tak słuchacz wchodząc na konkursową stronę mógł wybrać kto według niego (z pięciu przedstawionych na liście pozycji) udzielił się gościnnie w konkretnym utworze. Trzy konkursy, które “kosztowały” mnie 15 sztuk płyt i 4 godziny pracy wygenerowały ponad 2000 zgłoszeń, które następnie otrzymywały mailing sprzedażowy oraz informacyjny. Efekt? Mogę jedynie powiedzieć, że przerósł wszelkie oczekiwania.

Rabat za zapisanie się do newsletteradziałanie praktykowane raczej przez większe sklepy internetowe. Sposób ten wykorzystuje gratyfikację – po zapisaniu się do newslettera odbiorca otrzymuje automatyczny mail z kodem rabatowym do zrealizowania w sklepie.

Nowy utwór za zapisanie się do newslettera jak już pisałem wyżej, muzyk może wykorzystać do zbierania bazy danych także swoje single. Czekam z niecierpliwością, aż któryś z bardzo popularnych muzyków zaoferuje możliwość przedpremierowego odsłuchu singla w zamian za zapisanie się do newslettera. Wymaga to jednak trochę techniki (np unikalnego linka do singla) i kombinacji, ale… kto wie?

Mailing – jak go stworzyć?

Masz bazę danych? To wypadałoby ją jakoś wykorzystać. Wiadomo, że najlepiej sprzedażowo. Pamiętaj jednak, że mailing może pełnić nie tylko funkcję sprzedażową, lecz także informacyjną. O dobrych praktykach i sposobach na mailing Google aż huczy – bez wątpienia więc znajdziesz dużo więcej informacji na temat tego jak powinien wyglądać dobry mailing.

Ja natomiast przedstawię Ci tylko dwa narzędzia, które zawierają szablony oraz tutoriale.

Darmowy (do pewnego progu) MailiChimp świetnie służy blogerom, jutuberom i osobom, które nie chą wydawać zbyt wiele pieniędzy np. na wpisy informacyjne.

Bardziej złożonym narzędziem jest Freshmail – z którego sam korzystam w pracy. Odpowiednie pakiety abonamentowe, w pełni modyfikowalne szablony i bardzo przejrzysty interfejs strony powodują, że jest on bardzo łatwy w obsłudze. Do tego umożliwia testy mailingów i analitykę.

To już koniec – mam nadzieję, że to co napisałem wyżej sprawi, że przynajmniej poważnie przemyślisz budowę własnych kanałów komunikacji ze swoimi słuchaczami. Jak pewnie zauważyłeś parę razy w tym wpisie napisałem czego używam lub co robię w pracy. Jeżeli interesują Cię inne narzędzia, z których sam korzystam i mogę Ci polecić – zajrzyj do wpisu o narzędziach przydatnych w muzycznym marketingu internetowym.